دستگاه لوپ چیست؟

برای ثبت سفارش می توانید به این شماره در واتس آپ پیام دهید . ۰۹۰۱۴۸۸۴۳۳۴

برای ارتباط با کارشناسان ما، با این شماره تلفن تماس حاصل فرمائید : ۹۱۰۰۹۰۹۱-۰۲۶

تمامی آیسی های هارد این فروشگاه تست شده و دارای گارانتی می باشند و تا ۴۸ ساعت بعد از ارسال قابل تست می باشند

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
مشابهات آی سی
تعویض گلس
دستگاه لوپ چیست؟ Reviewed by Mrs. Bagheri on 2021-06-29 13:47:21. تعمیرکاران موبایل به وسایلی دقیق برای مشاهده درست قطعات نیاز دارند و دستگاهی به نام لوپ این نقش را برایشان ایفا می‌کند. افراد متخصص برای تعمیر دقیق و اصولی انواع گوشی موبایل تبلت و لپ تاپ علاوه بر دانش به دستگاه‌های خاصی نیاز دارند که به ایشان در تشخیص و تعمیر درست کمک می‌کند. تعمیرکاران موبایل به وسایلی دقیق برای مشاهده درست قطعات نیاز دارند و دستگاهی به نام لوپ این نقش را برایشان ایفا می‌کند. افراد متخصص برای تعمیر دقیق و اصولی انواع گوشی موبایل تبلت و لپ تاپ علاوه بر دانش به دستگاه‌های خاصی نیاز دارند که به ایشان در تشخیص و تعمیر درست کمک می‌کند. 4.5
صفحه اصلی / مجله خبری / دستگاه لوپ چیست؟
دستگاه لوپ چیست؟

دستگاه لوپ چیست؟

تعمیرکاران موبایل به وسایلی دقیق برای مشاهده درست قطعات نیاز دارند و دستگاهی به نام لوپ این نقش را برایشان ایفا می‌کند. افراد متخصص برای تعمیر دقیق و اصولی انواع گوشی موبایل تبلت و لپ تاپ علاوه بر دانش به دستگاه‌های خاصی نیاز دارند که به ایشان در تشخیص و تعمیر درست کمک می‌کند.

در میان انواع مختلف دستگاه‌های تخصصی لوپ تعمیرات موبایل نقشی تعیین کننده و حساس دارد، دلیل این حساسیت نیز کاربرد خاص و قابلیت این دستگاه تعمیرات موبایل است. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در حال تولید دستگاه‌های مخصوص تعمیرات موبایل هستند، بنابراین برای انتخاب بهترین مدل از هر کدام از دستگاه‌ها می‌بایست اطلاعات دقیقی از آن داشته باشید. به همین جهت در این مقاله به معرفی جامع دستگاه لوپ تعمیرات موبایل پرداخته می‌شود.

 

ابزارهای تعمیرات موبایل و اصول تعمیرات

وقتی که شما تصمیم به تعمیرات می‌گیرید و به عبارتی می‌خواهید به یک تعمیرکار حرفه‌ای موبایل تبدیل شوید باید شاخه‌ی خود را مشخص کنید و در آن شاخه یا موضوع عمیق باشید که مثلاً می‌خواهید تعمیرکار حرفه‌ای تبلت و موبایل باشید یا کامپیوتر یا لپ تاپ و ...

بنابراین اولین قدم شما مشخص کردن خواسته‌ی خود است تا بتوانید برای خود روشن کنید که چه مسیری را خواهید رفت. این یک بخش و مبحث کوچک در مورد اصول  انتخاب شغل و روشن کردن راه شغلی خواهد بود. در ادامه می‌رویم سراغ ابزارهای تعمیراتی.

تعمیرات خوب نیازمند ابزارهای خوب هم هست و این موضوع واقعاً بسیار مهم است، شما به هیچ عنوان نمی‌توانید از راه‌های غیر اصولی یا ابزارهای بی‌ربط برای تعمیرات استفاده کنید که نتیجه نه تنها خوب نخواهد بود بلکه باعث می‌شود که شما ضررهای زیادی را متحمل شوید. بنابراین در کیفیت و همچنین داشتن ابزارهای تعمیرات موبایل مورد نیاز دقت بالایی داشته باشید.

 در تعمیرات دستگاه‌های کوچک مانند موبایل و تبلت به دلیل کوچک بودن سایز قطعات الکترونیکی آن که از نوع SMD هم هستند، باید از ابزارهای ویژه‌ای برای بهتر دیدن جهت کار بر روی برد آن استفاده کرد. در صورتی که شما نتوانید نوع قطعه را تشخیص دهید قطعاً با مشکلات زیادی در تعمیرات مواجه شده و در نهایت نمی‌توانید تعمیرات را انجام دهید و حتی ممکن است دستگاه آسیب ببیند.

خوشبختانه ابزارهای تعمیراتی زیادی در این زمان وجود دارند که به راحتی می‌توانیم در جهت تعمیرات از آن‌ها استفاده کنیم، در مورد تعمیرات موبایل و بردهای الکترونیکی نیز ابزارهایی وجود دارند که می‌توانند تصاویر را با کیفیت بالایی برای ما بزرگ‌نمایی کرده و ما نیز به راحتی می‌توانیم این تصاویر را مشاهده کنیم و  در نتیجه محل تعمیرات و قطعه برداری را با دقت هرچه تمام‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از این ابزارها ابزار یا دستگاهی به نام لوپ است، لوپ‌ها انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید بنابر نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری نمایید. ما در اینجا به چند مورد از پر استفاده ترین‌ها اشاره می‌کنیم.

 

ابزارهای تعمیرات موبایل و اصول تعمیرات

 

دستگاه لوپ چیست؟

لوپ ها وسیله ای برای تعمیرات موبایل می باشند که مانند میکروسکوپ بوده و اجسام ریز را چند برابر بزرگتر نشان می دهد تا در هنگام تعمیر، به راحتی بتوان آن را تعمیر کرد. لوپ که به اسم میکروسکوپ تعمیرات موبایل نیز شناخته می شود دارای چند قطعه می باشد که شامل صفحه و پایه لوپ، لنز،لامپ، بدنه لوپ، چشم یا چشم ها و در برخی لوپ ها مانیتور نیز همراه آن وجود دارد که در هنگام خرید لوپ تعمیرات موبایل می توانید به این موارد توجه کنید. لوپ ها دارای دو نوع هستند که به طور مختصر به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

 

  • لوپ دیجیتال
  • لوپ آنالوگ

 

این دو نوع لوپ تفاوت بسیاری با هم ندارند و فقط تفاوت آن ها در استفاده یا عدم استفاده از مانیتور می باشد. در لوپ دیجیتال مانیتوری برای نمایش وجود دارد و یا در صورت عدم وجود مانیتور امکان اتصال آن به مانیتور وجود دارد. این لوپ ها هنگام آموزش بسیار مناسب هستند و به راحتی می توانید مراحل تعمیر را به کمک صفحه نمایش به دیگران آموزش دهید. اما لوپ آنالوگ این امکان را نداشته و فقط از طریق چشمی ها می توانید برد زیر لوپ را مشاهده نمایید. لوپ aK10 نمونه ای از لوپ آنالوگ و لوپ AK28 لوپ دیجیتال می باشد و هر دو از لوپ های شرکت یاکسون می باشند.

 

دستگاه لوپ چیست؟

 

1_ میکروسکوپ‌های دیجیتال

ذره بین‌های دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌شوند. میکروسکوپ‌های تماما دیجیتال که فقط با استفاده از مانیتور و اتصال به رایانه قابل استفاده هستند و میکروسکوپ‌هایی که هم به صورت دیجیتال و هم آنالوگ می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای شناسایی بهترین لوپ دیجیتال برای تعمیرات موبایل باید به چند ویژگی این محصولات توجه کرد. یکی از موارد مهم دوربین این میکروسکوپ‌ها است.

به طور مثال دوربین‌ها از 38 مگاپیکسلی، 22 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل و... روی دستگاه‌های دیجیتال وجود دارد. بدون شک هرچه کیفیت دوربین بالاتر باشد تصویر ارائه شد کیفیت بالاتری دارد. از این دستگاه‌های دیجیتال بجز در تعمیرات موبایل می‌توان در طلاسازی، آزمایشگاه‌های زیست شناسی، تشخیص خط و... نیز استفاده کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین لوپ و میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل مربوط به صفحه نمایش این محصولات است. ویژگی‌هایی مانند دارا بودن خروجی HDMI و فاصله کاری مناسب جهت استفاده از هیتر و هویه زیر دستگاه نیز باید مورد توجه تعمیرکاران قرار بگیرد. البته بزرگ‌نمایی نیز از جمله مواردی است که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید.

 

اجزای تشکیل دهنده و نحوه کارکرد لوپ های دیجیتال

هر لوپ دیجیتال جهت نمایش تصویر باید اجزای زیر را داشته باشند و قطعات زیر جزو لوازم ضروری هر لوپ دیجیتال میباشند:

  1. عدسی ها

معمولاً لوپ ها دارای دو عدسی می‌باشند یکی عدسی شیئی و یکی چشمی که در لوپ های دیجیتال صرفاً عدسی شیئی وجود دارد . عدسی ها یا همان لنز در لوپ های دیجیتال تکی می‌باشند و درون یک محفظه استوانه ای قرا دارند .

  1. دوربین  لوپ دیجیتال 

دوربین ها به نوعی نقش عدسی های چشمی را در لوپ های دیجیتال تعمیرات موبایل  ایفا می‌کنند و به نوعی رابط بین عدسی شیئی و صفحه نمایش هستند .دوربین ها تصویر را از عدسی های شی دریافت و بر روی صفحه  نمایش نشان می‌دهد.از ویژگی های لوپ دیجیتال حرفه ای قدرت دوربین لوپ دیجیتال  می‌باشد .

  1. صفحه نمایش

صفحه نمابش ها یا همان مانیتور ها از اصلی ترین بخش لوپ های دیجیتال تعمیرات موبایل محسوب میشود. اندازه و کیفیت مانیتور ها در قیمت لوپ ها بسیار تاثیر گذار است به نوعی که لوپ های دیجیتال ارزان دارای مانیتور های با کیفیت پایین تر و لوپ های دیجیتال حرفه ای دارای مانیتور های پیشرفته هستند .

  1. چراغ لوپ دیجیتال

همانطور که در بالا گفتیم لازمه ایجاد تصویر در استریو میکروسکوپ ها انعکاس نور از سطج جسم جامد می‌باشد پس بدون چراغ عملاً هیچ تصویری وجود نخواهد داشت .

 

2- میکروسکوپ‌های آنالوگ

این مدل به صورت آنالوگ و یا فقط به کمک چشمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی‌هایی از جمله فاصله کاری، اندازه صفحه کار، بزرگ‌نمایی نور پردازی مناسب از جمله ویژگی‌هایی است که باید به آن توجه کرد. دستگاه‌های آنالوگ سال‌هاست که مورد استفاده تعمیرکاران قرار می‌گیرد و دو تا از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به لوپ یاکسون AK10 و  لوپ یاکسون AK12 اشاره کرد.

 

لوپ و ذره بین چیست؟

جهت آشنایی با نحوه عملکرد لوپ تعمیرات موبایل از این مطلب دیدن کنید.به کمک لوپ های تعمیرات موبایل و عدسی (lens) بکار رفته در آن ها که باعث بزرگ نمایی چند برابر تصویر جسم می شود میتوانیم بر روی قطعات و آی سی های کوچک برد گوشی های موبایل که با چشم عادی به سختی دیده میشوند به راحتی و دقت خیلی بالاتری کار کنیم و عیب یابی و کار بر روی قسمت های حساس را برای تعمیرکاران موبایل راحت تر میکند.

لوپ تعمیرات موبایل بنابر نیاز تعمیرکاران موبایل در انواع مختلفی تولید و طراحی میشوند که شامل : لوپ های سه چشمی،لوپ های دوچشمی، لوپ های دیجیتال و از مهمترین شرکت های سازنده لوپ میتوانیم به شرکت یاکسون،سانشاین و مکانیک اشاره کنیم.

 

لوپ و ذره بین چیست؟

 

انواع لوپ تعمیرات موبایل

با پیشرفت تکنولوژی و طراحی پیچیده گوشی های موبایل، طبیعتا تعمیرات آنها نیز باید ابزارهای پیشرفته تری انجام شود. با مقایسه گوشی های امروزی با اولین گوشی های موبایل به پیچیدگی و در عین حال کارآمدی بیشتر آنها پی می بریم. با روی کار آمدن بوردهای چاپی و قرار دادن قطعات بسیار ریز بصورت فشرده و در کنار هم، نیاز به ابزارهایی با قدرت زوم بهتر از چشم بیش از پیش احساس شد.

ابتدا تعمیرکاران مجبور بودند از ذره بین های دستی برای کار با موبایل استفاده کنند. اما با گذشت زمان لوپ های تعمیرات موبایل به بازار آمدند که کار بر روی بورد گوشی را راحت تر و بهتر کرد. به طور کلی لوپ های تعمیرات موبایل به‌صورت دیجیتال (دارای نمایشگر) یا آنالوگ (بدون صفحه نمایش) هستند. به کمک لوپ های دیجیتال می توانید جزئیات بورد را روی یک نمایشگر مشاهده کنید ولی در لوپ های آنالوگ نیز این کار فقط با چشم انجام می گیرد.

 

لوپ دوچشمی

لوپ های دوچشمی تعمیرات موبایل دارای دو عدسی چشمی هستند که به کمک آنها می توانید قطعات و اجزای بورد را مشاهده کنید. این لوپ ها دارای دو چشمی با زاویه های کمی متفاوت هستند که امکان مشاهده تصویر سه بعدی از نمونه را در زیر لنزها فراهم می آورد. این لوپ ها قدرت بزرگنمایی خیلی بالایی ندارند و معمولاً قدرت زوم آنها کمتر از 50 برابر و به دو صورت زوم ممتد و دومرحله ای است.

در واقع لوپ های 2 چشمی جزء پرکاربرد ترین لوپ های تعمیرات موبایل هستند چرا که قیمت مناسبی دارند و کار با آن‌ها راحت است. یکی دیگر از ویژگی های خوب این لوپ ها تنوع آنها است که شما می توانید بهترین مدل های آن مانند یاکسون AK10  AK21 AK12 و سایر مدل های لوپ دوچشمی را از دیجیتالو خریداری کنید.

 

yaxun-ak-12-mobile-repair-micلوپ دوچشمیroscope

 

لوپ سه چشمی

این لوپ تلفیقی از لوپ دوچشمی و لوپ دیجیتال است. در واقع بر روی این لوپ هم دو عدسی چشمی و هم یک خروجی یا چشمی سوم برای نصب دوربین و صفحه نمایش وجود دارند. گاهی اوقات به این دستگاه ها لوپ های حرفه ای نیز می گویند. وجود بازوی متحرک به تعمیرکار اجازه می دهد تا با لوپ راحت تر کار کند و تعمیرات بهتری روی بورد موبایل انجام دهد.

این لوپ ها بسیار حرفه ای هستند و نتایج باکیفیتی ارائه می دهند. البته برخی مدل های لوپ سه چشمی مانند لوپ ریلایف RL-M3T B1، AK33 و… بدون دوربین و مانیتور هستند که باید لوازم جانبی لوپ را بصورت جداگانه خریداری کنید.

 

لوپ سه چشمی

 


دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید
city