تعویض آی سی صدا

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
مشابهات آی سی
صفحه اصلی / مجله خبری / تعویض آی سی صدا
تعویض آی سی صدا

خرید آی سی صدا

 

در یک گوشی موبایل، قسمت صوتی دارای قطعاتی است که عملیات ارسال و دریافت صوت وهمچنین تولید و پخش سیگنال ها را انجام می دهند. همان گونه که میدانید، در این بخش از قطعات مانند بلندگو برای دریافت کردن صوت، میکروفون برای ارسال صوت و بازر برای پخش سیگنال زنگ و آهنگ مورد استفاده قرار گرفته می شود. همینطوردر این قسمت یک آی سی صدا ویا آی سی صوت وجود دارد که در گوشی های مدل قدیمی تر، از آی سی تغذیه معمولاً عملیات مربوط به قسمت صوتی را بر عهده میگیرد.

 

در نقشه شماتیک هر کدام از این اقلام از سیستم صوتی با نام های مختلف نمایش داده میشوند:

بلندگوی گوشی معمولا با نام های Reciver یا Earpiece بلندگوی زنگ یا پخش موسیقی با نام های Speaker، Buzzer یا Ringer میکروفون نیز با نام های Mic یا  Microphone شناخته میشوند.

 

isd1760_dip-500x500

 

کار کرد آی سی صوت 

وقتی که شما با تلفن صحبت می کنید عمل انتقال صدا از طریق اسپیکر و میکروفون انجام می شود. ولی خود این اسپیکر و میکروفون دستورات خود را از طریق آی سی صدا از CPU گوشی دریافت می کنند. بنابراین امکان دارد بعضی مواقع با اینکه میکروفون و اسپیکر سالم هستند، زمان مکالمه صدایی رد و بدل نگردد که در این صورت آی سی صوت گوشی شما مشکل پیدا کرده و باید تعویض شود.

 

آی سی تقویت کننده صدا ازنظر  نوع ورودی به دو دسته  تقسیم بندی می شوند:

  1. ورودی-آنالوگ 
  2. ورودی-دیجیتال

 

آی سی  تقویت کننده صدا زنگ از نظر  پشتیبانی تعداد بلندگو به دو دسته تقسیم می شود :

 

  1. Mono (دارای یک بلندگو ) 
  2. Stereo

 

به طور کلی مشکلات و یا خرابی های بخش صوتی موبایل و تبلت معمولا به سه عیب خلاصه می شوند:

 

  1. صدا ضعیف باشد
  2. صدا کلا قطع باشد
  3. صدا همراه با نویز( صدای خش خش و …)

 

علائم خرابی ای سی صدا

نبود صدا، از کار افتادن میکروفون ها یا اسپیکرهای گوشی به صورت کامل و یا تعدادی از آنها نشانه های خرابی آی سی صدا گوشی می باشد.همینطور مصرف بسیار زیاد از اندازه باطری نیز از نشانه های خرابی آی سی صدا می تواند باشد ، در کنار تمام این نشانه ها خاموشی نیز می تواند از نشانه های خرابی آی سی صدا گوشی شما باشد.

 

ایراداتی که در مدار صوتی گوشی پیش می آیند:

 

عدم ارسال صوت و خرابی در مدار میکروفن:

در صورتی که شما مشکل در ارسال صوت داشته باشیم و یا عملکرد صوتی با اختلالاتی همراه باشد به روش زیر عمل میکنیم:

ابتدا بخش میکروفن را زیر لوپ بررسی میکنیم، یعنی جای نشستن میکروفن را ابتدا باید چک کنیم که به برد متصل باشد و سپس میکروفن را آزمایش میکنیم تا از صحت عملکرد آن مطمئن شویم.

 دقت کنیید که روی بردهای جدید گوشی های هوشمند حداقل دو میکروفن یکی برای ارسال صدای مکالمه و دیگری برای ضبط فیلمبرداری وجود دارد  و میکروفن های دیجیتال را نمیتوان از طریق برد آزمایش نمود و تنها برای تست خرابی آن باید تعویض شوند.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که میکروفن دارای پایه های مثبت ومنفی است چونکه هنگام تعویض باید به پولاریته آن نیز توجه داشته باشید، همینطور از حرارت دادن مستقیم وطولانی بعد از تست میکروفن باز هم در صورت خرابی آنها باید مسیر میکروفن تا آی سی را از طریق نقشه شماتیک را بررسی نماییم، تا در مسیر خازن، سلف، مقاوت، وریستور و یا قطعات این چنینی در طول مسیر آسیب ندیده باشند. 

 

عدم دریافت صوت خرابی در مدار بلندگو

اگر در دریافت صوت مشکل داشتید باید به روش زیر عمل کنید

بلندگو و محل اتصال آن به برد را بررسی نمایید، برای تست بلندگو مولتی متر را در حالت اهم و بر روی دامنه 200Ω قرار میدهیم و با پراب های مولتی متر اندازه گیری میکنیم و باید مقاومتی بین 30 تا 50 اهم داشته باشید، در غیر صورت بلندگو خراب بوده و باید آن را تعویض نماییم. مسیر ارتباطی بلندگو تا آی سی را از طریق شماتیک چک میکنیم. در صورت ادامه خرابی ها آی سی صوت را تعویض میکنیم.

 

علت خرابی ای سی صدا چیست؟

اگر گوشی شما آیفون است باید در مراقب از آن خیلی دقت کنید چرا که با یک حواس پرتی و افتادن گوشی از دست و ضربه ممکن است خسارت بسیار سنگینی به شما وارد شود مخصوصا با قیمت های بالایی که این گوشی ها دارند و همینطور تعویض و خدمات تعمیراتی این گوشی ها نیز خیلی بالا است.

اصلی ترین دلایلی که باعث خرابی آی سی صدا می شود را می توان به این شکل نام برد که ضربه خوردگی ، آب خوردگی ، به پایان رسیدن عمر آی سی و باگ کارخانه که در مدل های آیفون 7 و 7 پلاس آیسی صدا دارای باگی بوده که به خاطر آن تعدادی از پایه های آیسی صدا آیفون قطع می شوند.

 

تعمیر و یا تعویض آی سی صدا

تعمیر و تعویض قطعات و آی سی ها در برد ها و مدارات در تمامی دستگاه ها چه موبایل و چه مادربرد های کامپیوتر ها کاری تخصصی و باید توسط تعمیرکار مجرب و متخصص در زمینه تعمیرات تخصصی موبایل سپرده شود.تعمیر آی سی صدا یک قطعه تخصصی است و همینطور تعمیرات موبایل آیفون کار هر تعمیرکاری نمی باشد و باید توسط تعمیرکاران  متخصصین مجرب انجام شود

 

پارس ارتباط بزرگترین مرکز برای تعویض انواع آی سی موبایل همراه، تعویض آی سی تغذیه، تعویض آی سی شارژ، تعویض آی سی صدا می باشد. شما میتوانید با ثبت سفارش خود در سایت ما بدون نیاز به حضور گوشی خودتان را تعمیر کنید. برای خرید انواع آی سی و آی سی هارد b309  برندهای مختلف موبایل به سایت ما مراجعه کنید و یابا ما در تماس باشید.

 

پارس ارتباط بزرگترین فروشگاه آی سی می باشد که می توانید تمامی آی سی های مورد نظر خود را خریداری نمایید.

پانوشت: فروش آی سی هارد b309 (هارد b309)، لیست هارد مشابه، ابزار تعمیرات موبایل

 


city